Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 09:18 Bu haber 2753 kez okundu
 
"Ülkede KAOS devam ediyor"
Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan "ülkede kaos devam ediyor.
- Haberi

                       Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan "ülkede kaos devam ediyor. Geri dönüşü olmayan meslek gruplarında ek mesailer hala yatırılmadı. Şu an sağlık felç. Sağlık Bakanı eğer önümüzdeki hafta tedbirleri almazsa, geçmiş mesailer ödenmezse, istihdam sorunu çözülmezse sağlıkta çok daha büyük problemler yaşanacak" dedi.

Çalışanların haklarının verilmesini isteyen Metin Atan "Çalıştırıp ödemezseniz o insanın emeğini çalarsınız. Sağlık Bakanı ile son oturduğumuz toplantıda "bana müsade edin. Başbakanla görüşüp size döneceğim" dedi. Kendisinden hala olumlu ya da olumsuz geri dönüş bekliyoruz. Sağlık Bakanı'nın gayri ciddi bir durumu var. Sorunların üzerine gidemiyor" diyerek şunları söyledi:

Çalışanın hakkı verilmedi

"Cezaevinde de aynı durum var. Fazla çalışan çalışanların hakları da verilmedi. Geçen haftalarda KTAMS ile birlikte basın açıklaması yaptık ve 28'ine kadar olumlu bir adım atılmazsa gerekli olan eylem ve hukuksal savaşımızı vereceğiz. Bizim için önemli olan gelen hükümetlerin doğru yönetmesidir"

Sağlık ve polisin telafisi yok

Cezaevi, Sağlık çalışanları ve polisin telafisi olmayan meslek grupları olduğunu ifade eden Atan "Bu insanlara ek mesai yaptıracaksınız ve biz de sizi ödeyeceğiz diyorsanız bunu vermek zorundasınız. Biz çalışanın sorumlusuyuz. Madem ek mesaileri ödeyemeyeceksiniz o zaman vardiya sistemine geçin. Biz ilk günden beri bunu söylüyoruz. Yıllık ek mesaiye harcanan para 130 milyon TL. Çok büyük bir rakam bu. 60 Milyon TL'ye vardiya sistemine geçip hem istihdam yaratırsınız hem de çalışanların sosyal hayatlarını yaşamalarını sağlarsınız" şeklinde konuştu.

İTA Amiri ne yapıyor?

"Diğer bir konu da tapudaki usulsüzlük ve yolsuzluklarla ilgili. 3 tane tapu memuru suçsuz yere tutuklandı. Bu insanların bilinçli bir yanlış yaptıklarına inanmıyorum. Şunu sormak istiyorum, bu gibi konularda hep çalışan mı suçlu. Orada İTA amiri ne yapıyor? İTA amiri oradaki sorumluluğu almak zorunda. Oradaki idare mekanizmasının başında oturana da soruşturma açılması lazım. Demek ki orada otorite boşluğu var. Kimse işlem yapmak istemiyor. Yapılan her işlem İTA Amirinin önüne gelecek. Onun onayıyla işlem yapılacak. Dolayısıyla bir yolsuzluk var baş sorumlu olarak İTA amiri gösterilecek. Oradaki arkadaş hakkında da soruşturma açılması lazım. Bu soruşturmayı da İçişleri Bakanlığı"nın açması lazım" diyen Metin Atan şöyle devam etti:

Tapularda eylem yapacağız

"Bu insanları tutukladınız daha sonra geri gönderdiniz. Bu doğru bir yaklaşım değil. İnsanları rencide ediyorsunuz sonra aynı işe tekrar gönderiyorsunuz. Bu arkadaşlara orada çalışanlar destek vermek istedi fakat amir gitmemeleri için kendilerine mobbing uyguladı. Buradan o arkadaşları tebrik ediyorum. 3 büyük sendika olarak eylem yaparsak bütün tapularda yapacağız. O nedenle gerekli tedbirler bir an önce alınmalı"

Hala atama yapıyorlar

Muhalefetteyken hükümete veryansın edenlerin şu anda hükümette olduğunu da söyleyen Kamusen Başkanı Metin Atan "Top kendilerinde. Bir farklılık yaratsınlar biz de kendilerini alkışlayalım. Hala daha atamalar yapılıyor. Bir problemimiz olduğunda karşımızda muhatap bulamıyoruz. Ben her gün bakanı başbakanı arayacaksam orada bürokratların işi ne. Biz sorun çözücü ve beraber çalışabileceğimiz  insanlar istiyoruz. Bizim istediğimiz bu ülkenin iyi şekilde yönetilmesi" ifadesini kullandı.

Gereken ne varsa yapacağız

"Sendikalar bize köstek oluyorlar diye algı yaratıyorlar. Biz halkın iyiliği, çalışanın hakları için uğraşıyoruz. İyi şeyler yapıldığında desteğimiz tamdır fakat yanlış işlere de köstek olacağımızı herkes bilsin. Para gelince bu toplum rahatlayacaktı. Manşetlerde protokol imzalanacak para gelecek dertler bitecek deniyordu. Bu konuda gerekli girişimleri hükümetten bekliyoruz. Eğer herhangi bir gelişme olmazsa yapılması gereken ne varsa yapacağız" uyarısında bulunan Metin Atan şöyle dedi:

Hükümet kendine çeki-düzen versin"

"Bu hükümet artık kendine çeki düzen versin. Döviz inmeye başladı fakat fiyatlar artmaya devam ediyor. Bunu ben mi gidip denetleyeceğim. Fakat gidilmiyor çünkü hep eş dost ahbap ilişkisi olduğu için. Döviz çıkarken zarar etmemek için fiyatlar yükseldi. Döviz düşmeye başladı fiyatlar hala yükseliyor. Bunu hükümet denetlemeli. Hükümeti şimdiden uyarıyoruz. Çalışanların haklarını verin. Verilmediği takdirde de yapılması gereken herşeyi yapacağız"

Kaynak: Editör:
Etiketler: , "Ülkede, KAOS, devam, ediyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı