Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 13:37 Bu haber 2561 kez okundu
 
Sn. Maliye Bakanının Sendikalara Karşı Söylemlerine Kamusen’den Tepki
Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan, Maliye Bakanı'nın yaptığı açıklama üzerine "Mali durum çok iyi değilse adam gibi vergi toplayın" dedi.
- Haberi
Sn. Maliye Bakanının Sendikalara Karşı Söylemlerine Kamusen’den Tepki

 

Kamu Görevlileri Sendikası (Kamusen) Başkanı Metin Atan, Maliye Bakanı'nın yaptığı açıklama üzerine "Mali durum çok iyi değilse adam gibi vergi toplayın" dedi. 

 

Metin Atan "Sayın Maliye Bakanı sendikaların bireysel çıkarlar uğruna hak arıyorlar, bu KKTC’nin sonudur açıklaması bizi derinden üzmüştür. Sendikalar bu ülkede denge unsurudur. Belki bireysel çıkar uğruna çalışan sendikalar vardır fakat Maliye Bakanı açıklama yaparken bu sendikalara vurgu yaparak konuşsun. Genelleme yaparak konuştuğu zaman bizim cevap vermemiz gerekiyor yoksa üyelerimiz bizi sorguluyor" diyerek şöyle devam etti:

 

UBP, muhalefette başka, iktidarda başka

"Sayın Maliye Bakanı şu an sendikalar ülkeyi batırır diyor fakat muhalefetteyken sendikalarla sürekli görüş alışverişi içerisinde bulunacaklarını, sürekli istişare içinde olacaklarını söylüyordu. Ne oldu da şimdi bu şekilde görüş belirtme gereği duyuyor? Siyasi anlamda hareket eden sendikalar tabii ki var. Bir önceki dönemde sesi soluğu çıkmayan sendikalar şu an fermanlar yayınlayıp grev yapacaklarını söylüyorlar"

 

Anayasa Mahkemesi'nin kararı var

Bu sendikaların haklı tarafları da olduğunu vurgulayan Atan "Örneğin Toplu İş Sözleşmesi'ni Meclis'e götürürseniz bunun arkası da gelir. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Mali İşbirliği Protokolü'nün içindeki bazı maddeler yanlıştır. Yüzde 2'lik kesinti ile ilgili de Maliye Bakanı sendikaların da bunu kabul ettiğini söylüyor. Kabul etmiş olabiliriz fakat ortada Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu bir karar var. "Bunu ödemek zorundasınız" dedi mahkeme. Üstüne çıkıp açıklama yaptılar ve "Duruşumuz aynıdır, bunu yasalaştırıp uygulayacağız" dediler. Peki bunu yaptığınızda etik olacak mı? Halkın size olan güvenini sarsmayacak mısınız? Eğer mahkeme tersi bir karar vermiş olsaydı yine yasalaştırma yapacak mıydınız?" diye sordu.

 

Adam gibi vergi toplayın

"Mali durum çok iyi değilse adam gibi vergi toplayın. Dışarıdaki müşavirleri göreve çağırın. Bu insanlar yılda 15-20 milyon lira alıyorlar. Vergi ödemeyenleri mahkemeye verin. Partilere verilen ödenekleri düşürün, milletvekili maaşlarını düşürün. O zaman biz de diyelim ki toplumsal seferberlik başladı, her kesime reçete uygulanıyor. Fakat hep çalışandan bir şeyler kesmeye çalışırsanız karşınızda bizi bulursunuz" ifadesini kullanan Atan Hükümetin her şeye hazırlıklı olmasının altını çizerek şunları kaydetti:

 

Hükümet her şeye hazır olsun

"Hükümet herşeye hazırlıklı olsun. Anlaşılan bizim sunduğumuz hiç bir öneri dikkate alınmıyor. Dışarıdan 120 kişi maaş alıyor bunda sorun yok fakat mali durumu düzeltmek için çalışandan kesinti yapıyorsun. Anayasa Mahkemesi'nin kararını çiğneyemezsiniz. Eğer bunu yaparsanız bu ülkede demokrasi olmadığını açık bir şekilde herkese göstermiş olursunuz. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sn., Maliye, Bakanının, Sendikalara, Karşı, Söylemlerine, Kamusen’den, Tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı