Haber Detayı
01 Mart 2019 - Cuma 14:44 Bu haber 1756 kez okundu
 
SENDİKALARDAN KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISINA TEPKİ
Kamuda reform yapmayı öngören ve yıllardan beridir üzerinde çalışılan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı kamu görevlilerinin hakları açısından olduğu kadar, kamunun verimliliği açısından da büyük önem taşımaktadır.
- Haberi
SENDİKALARDAN KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISINA TEPKİ

 

         Kamuda reform yapmayı öngören ve  yıllardan beridir üzerinde çalışılan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı    kamu görevlilerinin hakları açısından olduğu kadar, kamunun verimliliği açısından da büyük önem taşımaktadır.

        Bizler kamuda örgütlü sendikalar olarak yeni yasanın hem kamu çalışanlarının, hem de kamudan hizmet alan halkımızın hak ve çıkarlarını gözetmesi gerektiğine inanıyoruz.

            Yasa tasarısının katılımcı bir anlayışla yasalaştırılıp hayata geçirilmesi adına sendikalarımız tarafından yapılan önerilerin yasa tasarısında yer almaması hükümet edenlerin demokratik katılımcılık alayışından çok  uzakta olduklarının göstergesidir. Kamu reformu olarak nitelendirilen ancak özünde kamuda verimliliği düşürecek ve çalışanlarının haklarını göç yasasının da gerisine götürecek olan bu yasa tasarısını bu halini sendikalarımızın kabul etmesi mümkün değildir.

            Kamu üzerindeki siyasi etkinin azaltılması, hesap verebilirlik ve performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilip ödül-ceza uygulamasına geçilmesi, tayin ve terfilerde liyakatın esas alınması gibi temel prensiplerimizi içermeyen bu yasa tasarısı kamuya  reform değil ancak deform getirir.

            Bizler kamuda örgütlü sendikalar olarak  yasa tasarısının  Meclis İdari Kamu ve Sağlık İşleri Komitesinde görüşülmesinden önce sendikalarımızın da  görüşlerinin  alınacağı uzlaşı masası oluşturularak  özellikle aşağıda belirttiğimiz konularla ilgili görüş ve önerilerimizin  dikkate alınmasını talep ederiz. Aksi   takdirde her türlü demokratik eylem  hakkımızı kullanacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Kamu görevi dışına açılacak olan kadrolarla ilgili yasa maddesi.

Kamudaki  ilk atama münhal sınavları ile ilgili  yasa maddesi

Kamu görevlilerinin izin  haklarını düzenleyen yasa maddesi

İş Yasasına aykırı bir şekilde düzenlenen kamu görevlilerinin  ek mesai hakkını düzenleyen yasa maddesi.

47/2010 sayılı yasaya bağlı olarak istihdam edilen kamu görevlilerinin mevcut yasanın daha gerisine götürecek olan ilgili yasa maddesi.

Emekli kişilerin Kamuya istihdam edilmesini düzenleyen yasa maddesi.

Kamuda geçici statüde çalışanların kademe ilerlemelerinin sınırlandırılmasını  düzenleyen  ilgili yasa maddesi.

İşçi statüsünde çalışanlarla ilgili tercih yapma zorunluluğu getiren yasa maddesi.

Kamu görevlilerinin nakil ve görevlendirilmelerini düzenleyen yasa maddesi.

Dairelerin Teşkilat yasalarının güncellenmesini düzenleyen yasanın  geçici birinci maddesi.

Kamu görevlilerinin ücretsiz tedavi hakkının kaldırılmasını düzenleyen yasa maddesi.

KTAMS          KAMU-SEN   KAMU-İŞ      GÜÇ-SEN      MEC-SEN      MEMUR-SEN  VERGİ-SEN   TEL-SEN     TIP-İŞ             HEMŞİRE VE EBELER SENDİKASI       HAVA KONTROLÖRLERİ SENDİKASI     HAZİNE-SEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: SENDİKALARDAN, KAMU, GÖREVLİLERİ, YASA, TASARISINA, TEPKİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı