Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 09:54 Bu haber 2552 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığını Yasalara Uygun Davranmaya Davet Ediyoruz...
Halk sağlığını direk olarak tehlikeye atan bu duruma son vermek ...
- Haberi
Sağlık Bakanlığını Yasalara Uygun Davranmaya Davet Ediyoruz...

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) olarak Cengiz Topel Hastanesi Röntgen Bölümünde hiçbir eğitimi ve bu tetkikleri yapabilmesi için gerekli bir üniversiteden Radyoloji ve Tıbbi Görüntüleme diploması olmayan bir kişinin Röntgen çekimi yaptığını tespit ettik.

Bilindiği üzere Röntgen çekimlerinde X-Işını kullanılmaktadır. Yani hastaya belirli bir miktarda Radyasyon verilip işlem gerçekleştirilmektedir. Her hastaya verilebilecek ışın miktarı ise değişmektedir. Radyoloji ve Tıbbi Görüntüleme Bölümlerinde ise 2 yıl bu eğitim verilmektedir. KKTC’de bu bölümlerden mezun birçok gencimiz varken bu şekilde ehil olmayan birinin insanlara kontrolsüz ışın vermesini KAMUSEN olarak kesinlikle kabul etmiyoruz.

Cengiz Topel Hastanesi ve diğer hastanelerimizde Radyoloji teknisyeni ihtiyacı olduğunu ve boş olan Radyografer kadrolarına gerekli istihdamın yapılması gerektiğini yazı ile defalarca Sağlık Bakanlığına iletmiştik. 

Halk sağlığını direk olarak tehlikeye atan bu duruma son vermek ve ihtiyaç varsa yasaya uygun şekilde gerekli istihdamları yapmak için Sağlık Bakanlığını göreve davet ediyoruz.

KAMUSEN olarak bu durumun devam etmesi halinde tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanlığını, Yasalara, Uygun, Davranmaya, Davet, Ediyoruz...,
Yorumlar
Haber Yazılımı