Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 15:08 Bu haber 2663 kez okundu
 
Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanını sözünde durmaya davet ediyoruz!!!
Sağlıktaki ek çalışma ile ilgili sorun tüm sözlere rağmen çözülmemektedir.
- Haberi
Sağlık Bakanı ve Maliye Bakanını sözünde durmaya davet ediyoruz!!!

Sağlıktaki ek çalışma ile ilgili sorun tüm sözlere rağmen çözülmemektedir. Kamusen olarak 17 Temmuzda Sağlık Bakanı Ali Pilli ile yapmış olduğumuz toplantıda ek çalışma ödemelerinde 47/2010 yasasına tabi olanlar ve ayrıca ek mesai oranlarında uygulanan kota sorunu olduğunu, personelin önce çalıştırıldığını daha sonra bir yazı ile geriye dönük kısıtlamaya gidildiğini dile getirmiştik. Bakan Ali Pilli’nin, çalışanın emeğinin karşılığını alacağını söylemesi hatta maliyeden yetki aldığını, Ağustos sonuna kadar kim ne çalışırsa hepsinin ödeneceğini, eylülden itibaren ise hep beraber çözüm bulunacağını dile getirmesi üzerine ve “bakanın kendi talimatı üzerine” tüm sağlık merkezlerinde çalışanlar hizmetlerin aksamaması için eksik personelin yerine çalışmışlardır.

Özellikle Ağustos ayı için Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da çalışma saatlerinin çok kısa olduğunu ve sağlıkta problem yaşanacağını bildiklerini ve bu yüzden hizmetlerin aksamaması için ağustos ayında kim ne kadar çalışırsa ödeneceğini söylemiştir. Bunun üzerine ödemelerde yeniden sıkıntı yaşanması ve özellikle Sağlık Bakanlığının sözünde durmaması üzerine sağlıkta örgütlü 5 sendika olarak hastanelerin polikliniklerinde ve sağlık merkezlerinde grev ilan ettik. Sağlık Bakanının sendikalar ile toplantı yaparak bizlere ilettiğine göre “konuyu Bakanlar Kurulunda görüştüğünü ve çalışanların Ağustos ayı sonuna kadar çalışmış oldukları ek saatleri ödeneceğini” bildirmesi üzerine grevi askıya almıştık. Ancak maalesef konuştuklarımız ve verilen sözlerin havada kaldığını görmekteyiz.

26 Ekim tarihinde Sağlık Bakanı ile konunun yeniden görüşülmesi ve Sağlık Bakanının da sorun olmadığı, bu sözü kendisinin verdiğini ve herkesin ödeneceğini söylemesine rağmen Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürünün 4 gün sonra 30 Ekim 2019 tarihli sağlık merkezlerine “ek mesailerden kesinti yapılacağı anlamı taşıyan” yazı göndermesi tam bir “tutarsızlıktır”.

Anayasanın 49.(3) maddesine göre angarya çalıştırma suçtur ve Sağlık Bakanının kendi talimatı ile personelin çalıştırılıp daha sonra kesinti yapılması asla kabul edilemez. Görülen odur ki hem Sağlık Bakanı hem de Maliye Bakanının müdürleri ile aralarında iletişim problemi vardır veya Bakanların değil Müdürlerin sözü geçmektedir. Kamusen olarak “her iki Bakanı da sözünde durmaya davet ediyoruz”. 18 Kasım pazartesine kadar haziran, temmuz, ağustos ayı ek mesailerinde kesinti yapılanlar için olumlu bir gelişme yaşanması halinde hukuksal süreci başlatacağımızı, sonrasında buna ilaveten grev dahil her türlü girişimi başlatacağımızı komuoyuna duyururuz.

 

                                                                                              

                                                                                                    Özgür  Kıdrışlıoğlu

                                                                                               Kamusen Genel Sekreteri

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlık, Bakanı, ve, Maliye, Bakanını, sözünde, durmaya, davet, ediyoruz!!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı