Haber Detayı
19 Haziran 2019 - Çarşamba 10:34 Bu haber 2883 kez okundu
 
"LİYAKATA GÖRE ATAMA YAPSINLAR"
Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası Başkanı Metin Atan yaptığı basın açıklamasında "Yeni hükümetimiz halkımıza hayırlı olsun
- Haberi

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası Başkanı Metin Atan  yaptığı basın açıklamasında "Yeni hükümetimiz halkımıza hayırlı olsun. İnşallah UBP önceki hatalarından arınmıştır.Hükümet kurulalı 3 hafta oldu fakat hala müdür ve müsteşarların atanmasıyla ilgili kararlar alınabilmiş değil. Artık bu işlerin halledilip icraat yapılması lazım. Bu hafta umarım bunlar çözülür ve hükümet iş  yapmaya başlar" dedi.

 

Konuşmasında "Tabii ki elimizden geldiğince hükümete destek olacağız önceki hükümete olduğumuz gibi. UBP çok fazla hükümet etmiş bir parti.O yüzden tecrübe açısından bir sorun yaşayacaklarını düşünmüyorum. Artık hükümetlerin geldiği zaman halkın yararına icraatlar yapması, kişisel çıkarlar için çalışmaması lazım. Ülkede çok fazla problem var. Sorunlar dağ gibi önümüzde duruyor. Ekonominin durumu ortada. Bir an önce düğmeye basılmalı" diye konuşan Atan, şunları söyledi:

"Dışarıda 120 müsteşar var"

Buradan iki hükümet kanadına da seslenmek istiyorum. Şeffaflık, tecrübe, liyakata göre atama yapsınlar. Dışarıda 120 müsteşar dururken hala yeni müsteşar yaratma çabası içerisindeler.Tabi ki her hükümet kendi çalışacağı ekibi seçmek ister fakat dışarıda kalan müsteşarların da tecrübeli oldukları bir gerçek.Onlar oturup maaş alacaklar diye, başka müsteşar yaratmaya çalışırsanız söylediklerinizi yapmıyorsunuz demektir.

"Bir önceki hükümeti ararız"

Bakan özel kalemi kendisini seçer.Fakat liyakattan bahsediyorsak bu liyakata uyulsun. Çoğu özel kalem lise mezunu.Olabilir fakat içeriden bir atama yapıyorsan yasa gereği o şahıs müdürlük görevi bittiğinde eski görevine dönemez.Bu yasayı değişmeniz lazım.Bazı sendikalar populizm yaparak bunun doğru olduğunu iddia ediyorlar.Ben yasaları baz alarak konuşuyorum.Biz hükümetin iyi işler yapabilmesindeki yolun tecrübeli donanımlı insanlarla çalışmaktan geçtiğine inanıyoruz. Aksi takdirde bir önceki hükümeti ararız.

"Kamuda verim çok düştü"

Önümüzde Kamu Reformu yasası var.2006'dan beri bu yasa erteleniyor.Benim sayın Başbakandan ricam Müdür Müsteşarları atarken liyakata özen gösterin.Eğer sınavsız yapacaksınız bu atamaları yapın ama önce yasayı değişin. Şu anki yasa ile bu mümkün değil. Eğer atarsanız o kişinin geri dönüşü olmaz. Verim kamuda çok düştü. Herkes birilerine peşkeş çekme bireysel çıkarlar uğruna hareket etmek derdinde. İstanbul seçimlerinden sonra ne olacağı muamma. Türkiye'nin bu durumda olması sıkıntı yaratıyor bizim için. Bununla ilgili gerekli girişimlerin yapıldığını biliyorum.3 aylık Bir protokol imzalandı diye biliyorum. Bu süreçten sonra 1 buçuk yıllık protokol daha imzalanığı gündemde.

"Ek mesailer 135 milyon"

Ek mesailerle ilgili ortaya çıkan 135 milyonluk maliyet çok fazla. Bunu nasıl asgariye indiririz bunların çalışması yapılmalı. Çalıştırıyorsan ödeyeceksin. Biz gerekli fedakarlığı daha öncede yaptık ve boyumuzun ölçüsünü aldık.Bu taraftan biz fedakarlık yaptık diğer taraftan partilere yapılan ödenekler artırıldı. Bu doğru değildi. Bundan sonra böyle adımlar atarken ince eleyip sık dokuyacağız. Önceki hükümetten gerekli fedakarlıkları göreceğiz ondan sonra üstümüze düşeni yapacağız. Zaten vergimizi ödüyoruz üstümüze düşenleri yapıyoruz. Bu ülkede vergiler doğru düzgün toplansa her hangi bir sıkıntı kalmayacak.

"Çalıyor, uçağa binip gidiyor"

Bir diğer konu asayiş ve güvenlik. Adam çalıyor çırpıyor ve uçağa binip gidiyor. Dışişlerine tavsiyem Artık bu kimlikle geçişi kaldırın. Deniz aşırı ülkelerde kimlik kulanılmaz. Biz ayrı bir Cumhuriyetiz. Bunun kabulenilmesi lazım. Bizim kendi yasalarımız var.Türkiye bizim Anavatanımız fakat biz vilayet ve il değiliz. Cumhuriyet olmanın gerekliliklerini yerine getirmemiz gerekiyor.

"Polisin motivasyonu kalmadı"

Polisimiz motivasyonunu kaybetti. Genel Müdürümüzün bütün ekibini alıp mevcut sorunlarla ilgili bir basın açıklaması yapması lazım ve bütün sıkıntıları dile getirmesi lazım.Benim asayiş güvenliğimi kim sağlıycak bu ülkede.Adaleti, asayişimi kendimmi sağlıycam.Teksas mı olacağız.İçişleri bakanı sayın Soyluyla bir protokol imzaladı.Artık bu protokol yürürlüğe konsun.Pasaport alınması çok zor olduğu için pasaportla giriş çıkış sağlanmalı.Ayrıyetten giriş çıkışlarda gelen kişinin nerde kalıcağı cebindeki parası sorgulanmalı ve ülkeye girmesi uygun görülürse geçişine izin verilmeli.İsteyen elini kolunu sallayarak bu ülkeye girememeli.

"Taşıma nüfus 400 bini aştı"

Taşıma nüfus 400 bin'i aştı.Bunun önleminin alınması gerekiyor.Hastaneler artık yetiştiremiyor.Bir diğer sıkıntı bizi yönetenler Türkiye’ye kendilerini ifade edemiyorlar.Giriş çıkışların sıkıntılı olduğunu, TL ile ödenip döviz ile ödediğimizi anlatmamız lazım. Son bir haftadır polis olağanüstü tedbirler ile baskınlar düzenliyor.Bunun baştan yapılması gerkiyordu.Biz olaylar gerçekleşmden önce tedbirler almalıyız.Artık müdür müsteşar muhabetleri kapansın ve icraatlar için çalışmalar yapılmaya başlansın.

"Bu seçim hükümetidir"

Bu hükümet seçim hükümetidir.Bir önceki çarklarında kırılmalar olduğu için Türkiye hükümeti bu hükümetin kurulduğu doğrudur.Bu hükümet umarım bazı atılımlar yapar ve halkın refah seviyesi artar.Ben UBP'nin tecrübesine inanıyorum.Fakat herşeyi düzelticekler düşüncesini bende oluştaramadılar daha. Biz sendikalarda kendimize çeki düzen vereceğiz ,populizm yapmayacağız. Biz doğru ne ise onu yapacağız.Yanlışsa tepkimizi koyacağız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: "LİYAKATA, GÖRE, ATAMA, YAPSINLAR",
Yorumlar
Haber Yazılımı