Haber Detayı
26 Şubat 2020 - Çarşamba 12:12 Bu haber 584 kez okundu
 
KAMUSEN VE HALKIN PARTİSİ KADIN HAKLARI KONUSUNDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ.
Toplantıya, HP CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ adına Jale Refik ROGERS, Gülşah S. MANAVOĞLU, Ayşe ONAR. KAMUSEN KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ adına Ayşe ÖZDEMİRAĞ, Elçin NAZLI, Münevver UÇAR, Seher GÜNEŞ, Neval DİNAMİT, Nejla MİSLİ ve Ayşe BİLGEHAN Katılmıştır.
- Haberi
KAMUSEN VE HALKIN PARTİSİ KADIN HAKLARI KONUSUNDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRDİ.

KAMUSEN KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ İLE HALKIN PARTİSİ CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİNİN 24.02.2020 TARİHLİ HALKIN PARTİSİ GENEL MERKEZİNDE KADIN HAKLARI KONUSUNDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRMİŞTİR.

Toplantıya, HP CİNSİYET EŞİTLİĞİ KOMİTESİ adına Jale Refik ROGERS, Gülşah S. MANAVOĞLU, Ayşe ONAR. KAMUSEN KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİTESİ adına Ayşe ÖZDEMİRAĞ, Elçin NAZLI, Münevver UÇAR, Seher GÜNEŞ, Neval DİNAMİT, Nejla MİSLİ ve Ayşe  BİLGEHAN Katılmıştır.

Toplantıda söz alan KAMUSEN Kadın ve Çocuk Hakları Komitesi Başkanı Ayşe Özdemirağ “kadın hakları” konusunda mücadele veren tüm Sivil Toplum Örgütlerinin tek bir yumruk olarak çalışması gerektiğini belirterek 2004 yılında kurulan merkez ve 5 bölgede çalışmalarını sürdüren KAMUSEN Kadın ve Çocuk Hakları Komitesinin bugüne kadar verilen eğitim, seminer ve konferanslardan,  mecliste çocuk istismarı, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Hakları konusunda yapılan yasa çalışmalarında öneriler verildiğinden bahsetmiştir.

Ayrıca 1980 yıllarından günümüze kadar gerek Birleşmiş Milletlerin, Avrupa Birliğinin ve Uluslararası Çalışma Örgütünün dünyaya sunmuş olduğu ve Cumhuriyet Meclisimizin de kabul ettiği sözleşmeler olduğu, bunların Kadın Hakları konusunda en önemlilerinden CEDAW ve İstanbul Sözleşmesi olduğu belirtmiştir. 21.06.2019 tarihinde Cenevrede Uluslarası Çalışma Örgütünün 100. Yıl dönümü nedeniyle düzenlenen konferansta ILO 190 sayılı sözleşmeyi ve 206 sayılı Tavsiye Kararını üye devletlerine ve dünyaya sunduğunu, ILO 190 sayılı sözleşmesinin “Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılmasına” ilişkin olduğu, bu sözleşmenin KKTC Meclisine sunulmasının talep edildiği, özellikle Mecliste bulunan kadın vekillerimizin bu sözleşmenin yasallaşması konusunda destek beklediğini belirterek ILO 190 sayılı sözleşmesin  Sn Jale Refik Rogers’e sunmuştur.

 

Halkın Partisi adına milletvekilimiz Sn Jale R. Rogers, Halkın Partisi Toplumsal Cinsiyet Eşitliği komitesinin dört yıldır aktif olarak çalıştığı, Komitenin Kadın Hakları, Çocuk Hakları ve LGBT konusunda birçok çalışması olduğunu, Mecliste de İnsan Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti, Cinsiyet Eşitliği konusunda çalışmaların devam ettiğini, Komitenin LGBT ile ilgili her yıl Onur Yürüyüşüne katılım sağladıklarını, her yıl kadın sağlığı ve kadına şiddet konusunda seminer, konferans ve eğitim verildiğini dile getirerek bu yıl Emekçi Kadınlar Günü konusunda 7 Mart ve 14 Mart’ta seminerler düzenleyeceklerini diğer kadın komite ve sivil toplum örgütlerinin katılımlarını beklediklerini dile getirmiştir.

Ayrıca İnsan Kaçakçılığı konusunda Ceza Yasasına yeni maddeler koyulması gerektiği, bu konuda Polis Genel Müdürlüğünde ve ilçelerde özel birimlerin kurulması gerektiği, Çocuk İstismarı Konusunda mecliste Çocuk İzleme Merkezi yasası üzerinde çalışıldığını, bu yasanın meclisten geçmesi ve bu konuda da özel birimler kurulması ile çocukların istismarının önüne geçilebileceğini, yasanın geçmesi halinde ilgili Bakanlıkların güçlü bir koordinasyon ile çalışmasının daha sağlıklı olacağını, dile getiren Jale R. Rogers, doğurganlık konusunda kürtaj süresini uzatmanın bebeğe zarar vermenin dışında kadına da psikolojik ve bedensel zararlar verebileceği,  toplumumuza bu konuda eğitim verilmesinin daha uygun olduğunu dile getirmiştir.

Kadınların aktif siyasete daha çok girmesi gerektiği, mecliste kadın milletvekili oranın düşük olduğu,

Kadın Hakları konusundaki Uluslararası Sözleşmelerin meclisimizde kabul edilmesinin biz kadınlar için çok önemli olduğunu, bugüne kadar bu konuda geçirilen yasalar olduğu fakat uygulamanın yavaş ilerlediğini, bu konularda yaptırım gücünün daha sert önlemler alınması gerektiği, Uluslararası Çalışma Örgütü Konferansında kabul edilen ILO 190 sayılı sözleşme ile kadınların iş hayatında daha aktif ve verimli olabileceğini, sözleşmeyi inceleyerek mecliste çalışmaların yapılması konusunda her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu belirtmişir. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAMUSEN, VE, HALKIN, PARTİSİ, KADIN, HAKLARI, KONUSUNDA, TOPLANTI, GERÇEKLEŞTİRDİ.,
Yorumlar
Haber Yazılımı