Haber Detayı
14 Ekim 2019 - Pazartesi 16:07 Bu haber 4402 kez okundu
 
Kamusen Genel Başkanı Metin Atan’dan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çağrı:
“Cumhurbaşkanı Sağduyu ortamını Sağlamalı”
- Haberi
Kamusen Genel Başkanı Metin Atan’dan Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çağrı:

Kamusen Genel Başkanı Metin Atan, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çağrıda bulunarak, “Yanlış anlaşıldığını düşünüyorsa yeniden bir açıklama yapmalıdır” dedi. Akıncı’nın söylemlerinin “anlaşıldığı şekliyle” bütün KKTC’yi temsil etmediğini belirten Metin Atan, “Türkiye Cumhuriyeti bizim her zaman maddi manevi yanımızda olan tek ülkedir. Anavatanımızın hudutlarını savunmak, güvenliği sağlamak ve kontrol altında tutmak hakkına sahiptir ve bu tüm ülkeler için de geçerlidir. Buna kimsenin itiraz etme veya sorgulama hakkı yoktur” diye konuştu. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bu açıklama ile ülkede gerginlikler ortaya çıkmış olup ve hatta kutuplaşmaların oluştuğunu ifade eden Metin Atan, şöyle devam etti:

 “Cumhurbaşkanlığı Birleştirici Olmalı”

“Cumhurbaşkanlığı makamı ayrıştırma yapılacak bir makam olmadığı gibi birleştirici ve toplumu kucaklayıcı bir tutum ortaya koymalıdır. Ancak Sayın Akıncı yaptığı açıklama ile Türkiye Cumhuriyeti dâhil bütün kesimlerden tepki topladı. Kişiler gelip geçicidir, T.C ve KKTC’dir kalıcı olacağından tüm kesimlerin eylem ve söylemleri daha birleştirici olması gerektiğine inanıyoruz. Macaristan, Pakistan, Azerbaycan gibi ülkeler Türkiye’nin bu haklı davasına destek belirtirken Sayın Akıncının da teröre karşı yapılan bu harekâtta Türk Ordusuna destek belirtmesini beklerdim.”

“Kendisine Tepki Topladı”

 Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bu açıklama ile kendisine tepki topladığını ifade eden Kamusen Başkanı Atan, şöyle devam etti: “Bu ülkede siz belli bir kesimin cumhurbaşkanı değil her kesimin cumhurbaşkanısınız o mevkilerde oturanların daha sağduyulu açıklamalar yapması lazım. Cumhurbaşkanı’nın yanlış anlaşıldığı ile ilgili basına bir açıklaması olmuş. Eğer böyle bir durum varsa daha geniş bir açıklama ile kimsenin kafasında soru işareti bırakmadan net bir açıklama yapması lazım. Bu durumda ortamın gerginliği de azalmış olur.”

 TERÖRİSTLE DİYALOG ve MÜZAKERE KURULMAZ

 Akıncı’nın sözlerindeki diyalog çağrısını da eleştiren Atan, “Teröristle diyalog kurulmaz, müzakere de yapılmaz. Burada Cumhurbaşkanı doğru kelimeyi kullanmadı. Anavatan Türkiye’ye güvenimiz tamdır. Mehmetçiğimizin Allah yar ve yardımcısı olsun. 40 yılı bulan bu terör belası umarım bu harekâtla sonlanır” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kamusen, Genel, Başkanı, Metin, Atan’dan, Cumhurbaşkanı, Akıncı’ya, çağrı:, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı