Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 11:28 Bu haber 2960 kez okundu
 
HAK VE ADALET İSTİYORUZ
Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) Genel Başkanı Metin Atan, hükümetin gündeminde bulunan Kamu Reform Yasası konusunda yaptığı açıklamada “Gündemde birinci sırada yer alacak olan bir tasarıdır.
- Haberi
HAK VE ADALET İSTİYORUZ

HAK VE ADALET İSTİYORUZ

Kamu Görevlileri Sendikası (KAMUSEN) Genel Başkanı Metin Atan, hükümetin gündeminde bulunan Kamu Reform Yasası konusunda yaptığı açıklamada “Gündemde birinci sırada yer alacak olan bir tasarıdır. Ancak üzülerek görüyorum ki Başbakanlık kendini kurtaracak şekilde, bütün katılımcıları değil sadece kendi yandaşı olan KTAMS’ı muhatap alarak, yangından mal kaçırırcasına bu yasa tasarısını hazırladı. Biz buna tepki koyuyoruz. Biz bu konuda birçok öneri yaptık yazılı şekilde. Önerilerimizin 4’te 3’ü yasanın içerisinde yerini aldı fakat hala bazı yanlışlar olduğunu görüyoruz” dedi.

 

Önerilerimizin bir kısmını aldılar

“Başbakanlık bizim önerilerimizden önemli gördüklerini inceleyip tasarının içine koyduklarını söyledi. Bu yasa kamu görevlilerinin anayasasıdır. En az hata ile bu yasa hazırlanmalı ve yürürlüğe konmalı. Bu yasanın içine Özelleştirme Yasası, Geçiciler, 7-79, 47-2010 gibi yasaların hepsi konmalı. Şu an yüzde 60 civarında hazır yasa. Geri kalan netleşmedi” diye konuşan Atan şunları kaydetti:

 

Bizim derdimiz çağrılmamak değil

“Bu yasa 2006’dan beri hazırlanıyor. 7-8 defa geri döndü. Bu hataların tekrarlanmaması için tasarının bütün paydaşlarla istişare edilerek, toplantı haline geçilerek yapılması gerekir. Her paydaş katkı koymalı. Biz yetkili sendikayız. Fakat bizim derdimiz sadece KAMUSEN’in çağrılmaması değil. Bütün sendikaların o toplantıda olması, görüşlerini aktarması gerekir. Bu yapılmadı”

 

Bütün paydaşlar masada olmalıydı

“Defalarca telefonla konuştuk. Her seferinde merak etmeyin sizi çağıracağız cevabı aldık. Fakat gizli bir şekilde diğer sendikayı çağırdılar ve gündeme getirdiler bu konuyu.

KTAMS ret verdiğini açıklamış. Gönül isterdi ki o masaya hiç oturmasaydınız. En başında deseydiniz ki “Sadece bizle olmaz. Bütün paydaşlar burada olmalı”. Bugün de çıkıp ret verdiğini söylüyorlar. İçinde olumlu maddeler de var. Onlara niye ret veriyorsun. Bunun sebebi de yarın öbür gün yasa ile ilgili sorunlar çıkarsa sorumlu kendisi gözükmesin diye. Yani kendilerini kurtarmaya çalıştılar. Biz KAMUSEN olarak böyle bir çağrıyı kabul etmezdik. Bütün paydaşların o masada olması için ısrarcı olurduk, kabul edilmezse de hiç oturmazdık”

 

Biz yetkili sendikayız

“Biz yetkili sendikayız. Yetkiyi kolay almadık. Üyelerimizin haklarını savunmak için olumlu işler yaparak bu yetkiyi aldık. Başbakanlık’ta yetkili olan sendikayı çağırarak hazırlanmamalı yasa. Kamu Görevlileri Yasası bu. Bütün herkesi dikkate almalıydılar. Yanlış yaptılar. Alelacele hazırladılar bu tasarıyı. Önce Bakanlar Kurulu’na ordan alt komiteye gidecek.

Tasarının son şeklini oturup KTAMS’la oluşturuyorsun sonra bana diyorsun ki size göndereceğiz. Yanlış yapıyorsunuz. Herkesin tepkisini çekiyorsunuz. Herkesin önerisini, fikirlerini duymanız, değerlendirmeniz gerekir. Bu yükü paylaşalım. Şu an o yükü ben üzerime almam. Bir yanlışta bir sorunda ben o masada oturanları sorumlu tutacağım”

Bunlar art niyetli

“Ben bunların art niyetli olduklarını düşünüyorum. Doğruyu gelin beraber bulalım yoksa yaptığınız yanlışta karşınızda oluruz. Bizim derdimiz Kamu’da çalışanların haklarını nasıl savunuruz, nasıl daha da ileri götürürüz, ödül ceza sistemini nasıl daha etkin hale getiririz bunların derdindeyiz. Herkesin bu yasaya katkı koyması gerekir. Birilerine peşkeş çekmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bilinsin ki KAMUSEN her zaman doğrunun yanında.

Daha geç kalmış bir şey yok. Biz komitelere aydınlatma adına gidiyoruz. Biz KAMUSEN bir maddenin yanlış olduğunu söylediğimizde olması gereken şeklini de götürüyoruz. Sadece laf olsun diye bu yanlıştır demiyoruz. Bizim önerilerimizin 4’te 3’ünü tasarıya koymuşlar. Ben soruyorum geri kalanları neden koymadınız. Lütfen bunun sebeplerini açıklasınlar. Biz de ona göre düzeltmelerimizi yaparız”

Aceleye getirilmemeli

“Bu yasa aceleye getirilmemeli. Haklı öneriler değerlendirilmeli. Diyecekler ki zaten önerilerinizi aldık. Yok kardeşim. Oturup bir konsensus oluşturarak bu yasayı tamamlayalım.

Bu hükümet beceriksiz bir hükümet. UBP’yi sürekli eleştiriyorlardı. Kendileri şeffaf olmaktan, paylaşımcı olmaktan bahsediyordu. Maalesef sınıfta kaldılar”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAK, VE, ADALET, İSTİYORUZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı