Haber Detayı
25 Temmuz 2019 - Perşembe 11:28 Bu haber 2388 kez okundu
 
“ÇALIŞANLARI EZDİRMEYİZ”
Kamu Görevlileri Sendikası (KamuSen) Başkanı Metin Atan, “Acı reçeteyi hepimiz içeceğiz ama bu tedbirler alınırken halkın refahını artırmak için de bazı atılımlar yapılmalı. Biz KamuSen olarak bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.
- Haberi
“ÇALIŞANLARI EZDİRMEYİZ”

“Gündem TC ile imzalanan mali protokol. Bu protokolün içinde bizi idare edenlerin hoşuna gidecek şeyler var ama çalışanları memnun edecek şıklar yok. Hep hak budama, tedbir alma amaçlı bir protokol imzalandı. Acı reçeteyi hepimiz içeceğiz ama bu tedbirler alınırken halkın refahını artırmak için de bazı atılımlar yapılmalı. Biz KAMUSEN olarak bunu kabul etmeyeceğiz” uyarısında bulunan Metin Atan, şunları kaydetti:

 

“Çalışanları Ezdirmeyiz”

2019 sonunda kadar istihdam yapılmayacağı söyleniyor. Eğer dairelerde iş yoğunluğundan dolayı işler aksarsa, biz istihdam yapılması adına gerekli adımları atarız. Bir kişiye 30 iş geliyorsa ve yetişmiyorsa işler tabiki istihdam yapmak zorundasınız. Mali durumu düzelteceğiz diye çalışanları ezmeye kalkarsanız karşınızda bizi bulursunuz.

 

“Kamu reformuna öncelik verilmeli”

Kamu reformu ile ilgili ne yapıldı bunu öğrenmek istiyorum. Artık kamu yasasının toptan değişmemesi gerektiğine inanıyoruz. 7 79’un içine kamu reformundaki bir kaç önemli unsuru dahil edersek bu yasa ile de devam edilebilir. Şu an protokolde de öncelikli olmadığını görüyorum Kamu reformunun. Bunun sebebi de önümüzdeki seçimler. Mali protokolün bu şekilde olmasına karşıyız. Sendikalar olarak oturup bu konuda görüş alışverişi yapacağız.

 

“İşler dönüyor ama nasıl dönüyor?”

Sürüş ehliyetlerinde sorun var. Eğer orada istihdam yapılmaz ise biz eyleme gideceğiz. Çünkü orada çalışan arkadaşlarımız ek mesai alamıyor ve hala oraya istihdam yapılmıyor. Orada işler dönüyor ama nasıl dönüyor idarecilerin umrunda değil. Sayın Bakan’a ricamdır lütfen oraya istihdam yapılsın. Çünkü bütün adanın işleri orada dönüyor. Kendilerine 10 günlük süre veriyoruz. Ya orada istihdam yapılır ya da grev değil her türlü yaptırımı yapacağız.

 

“Fırsatçı tabela sendikacılığı”

Diğer konu cezaevi ile ilgili. Orada Temmuz ve Ağustos aylarında ek mesai çalıştırılmış. Bu konuda sayın Maliye bakanı ile ilgili görüştük ve kendisinin ek mesailerin ödeneceğini söyledi. Maliye bakanı bizi KTAMS ile birlikte acil toplantıya çağırdı. Fakat bazı emek hırsızı, fırsatçı tabela sendikacılığı yapan bir sendika orada konuşulan, hangi konularda uzlaşı sağlandığına dair fikri olmamasına rağmen gidip üyelerine kendi görüşmüş gibi lanse ediyor. Bu durumu üyeleri çok iyi biliyor. İçinde bulunmadığı bir toplatıyı sanki kendisi oradaymış gibi anlatması ve ulaşılan sonuçları sanki kendisi sayesinde ulaşılmış gibi davranması emek hırsızlığından başka bişey değildir. Bu nedenle buradan bu sendikayı uyarıyorum. Bireysel çıkar elde etmek için eylem yapacağına, bütün toplumu ilgilendiren konulara vakıf olup ilgilense bu durumlara düşmez.

 

“Başbakan nihayet görüşecek”

Sayın Başbakan nihayet bizimle görüşecek. Bu atamaların umarım sonuna gelmiştir. Mali protokol de imzalandığına göre artık hükümet halkına dönmeli. Aksi halde sorunlar birikecektir. Halkın refahını yükselten icraatlar bekliyoruz hükümetten. Aksi takdirde ayrımcılık ya da zıt görüşler ile çözüm üretemeyeceğimizi herkes biliyor. Burada en önemli olay konsensus sağlanıp en asgari konuda mutabakat sağlamaktır. Halkın yararına ne yapılması gerekiyorsa herkes üstüne düşeni yapacak. Sadece sendikalardan ve çalışanlardan birşeyler beklemek yanlış olur. Asgari ücret daha belirlenmedi. Benim tavsiyem artık asgari ücreti boşverin, hayat pahalılığı ne ise devlette, özelde çalışanlara da onu verin. Yine birkaç toplantı sonrası 150-200 TL artış yapılacak. Olan yine çalışana, özelde çalışan insanlara olacak.

Bu ikili hükümet artık cek-cakları bırakıp icraat yapmalı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “ÇALIŞANLARI, EZDİRMEYİZ”,
Yorumlar
Haber Yazılımı